Як укласти шлюбний контракт - Приватний нотаріус Бородіна Ольга Василівна
Київ, Саксаганського 102, оф. 20

Як укласти шлюбний контракт

Шлюбним договором називають добровільну угоду, оформлену письмово між особами, які перебувають у законному шлюбі. Шлюбний контракт укладається з метою врегулювання їх майнових прав при проживанні в шлюбі або після розірвання шлюбу. Крім цього, в угоді також обумовлюються обов'язки батьків, включаючи майно (ст. 93 Сімейного кодексу України).

Що прописують в шлюбному контракті

За даними судової статистики, більша частина поданих позовів за шлюбним контрактом пов'язані з тим, що пункти договору не відповідають законодавству.

Згідно з законом, складання шлюбного контракту включає такі сторони як:

  • право на майно – згідно зі ст. 60 СК сторони можуть документально зафіксувати інше право володіння майном, ніж в рівних частинах;
  • порядок володіння житлом – подружжя може включити в договір пункт про право власності на житло одного з них, виселення після розлучення того, хто вселився до помешкання іншого, виплати фінансової компенсації і інше;
  • право на матеріальне утримання одного з пари або дітей – в договорі можна вказати розмір, умови і періодичність виплат, а також домовитися про припинення утримання за умови матеріальної компенсації.

Згідно з українським законодавством умови шлюбного контракту не повинні стосуватися особистих відносин між особами і їх відносин з дітьми. Згідно зі ст. 95 Сімейного кодексу дата підписання контракту і його вступу в силу можуть відрізнятися. Укладати угоду можуть як наречений і наречена, які тільки подали заяву, так і люди, які прожили в офіційному шлюбі багато років.

Як укласти шлюбний контракт

Документ складається подружжям письмово – оформлюється в 3 примірниках. Щоб він отримав законну силу, його необхідно завірити у нотаріуса. Перед підписанням нотаріус шлюбний контракт вивчає і роз'яснює сторонам їх права і обов'язки, а також наслідки укладення такої угоди.

Для підписання договору, подружжю необхідно мати такі документи:

  • паспорта;
  • ідентифікаційні коди;
  • свідоцтво про шлюб або копію заяви про вступ у шлюб.

Укладення шлюбного контракту можливо і між людьми, чий вік менше 18 років. До моменту їх вступу в шлюб до документів необхідно приєднати письмову згоду батьків, після – неповнолітні вважаються повністю дієздатними перед законом (ч. 2 ст. 34 Цивільного кодексу). Багатьох цікавить, скільки коштує шлюбний контракт в Україні – ціна визначається державним митом і вартістю послуг нотаріуса. Особи, які проживають разом в цивільному шлюбі, оформити такий договір, відповідно до закону, не можуть.

Що потрібно знати про шлюбний контракт

Укласти шлюбний контракт, вартість якого невисока, можна на все життя або на певний період – кожен випадок строго індивідуальний. Згідно зі ст. 96 СК, сторони можуть прописати в угоді термін дії всього контракту або тільки певних пунктів. У більшості випадків угоду укладають на період шлюбу, однак деякі люди укладають шлюбний контракт після шлюбу – його окремі пункти вступають в силу після розлучення.

Шлюбний контракт не є незмінним документом, правила якого повинні діяти незаперечно – за згодою сторін в нього можуть бути внесені зміни. В цьому випадку потрібно знову завіряти шлюбний контракт - вартість у нотаріуса оформлення нової угоди аналогічна первинному. Анулювання шлюбного контакту може бути виконане за бажанням подружжя – його також слід завіряти у нотаріуса.

У разі, якщо контракт утискає права чоловіка або за час його дії змінилися обставини (наприклад, з'явилися діти), друга сторона при неможливості мирного вирішення конфлікту має право подати позовну заяву до суду. Розірвання шлюбного контракту відбувається в суді на вимогу однієї зі сторін – підставою стає неможливість виконання нею зобов'язань (ст. 607 ЦК України).

Отримайте безкоштовну консультацію щодо послуги упродовж 10 хв:

Отримати консультацію